Sosyal Medya

2000’li yıllarla birlikte hız kazanan teknoloji devrimi ile birlikte tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de internet kullanımı yaygınlaştı. TÜİK’in Ağustos 2015’te açıkladığı Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması sonuçlarına göre 16-74 yaş grubu bireylerde internet kullanım oranı yüzde 53,8’e ulaşmış durumda. Çok değil 2007’de bu oranın yüzde 20 olduğunu hatırlatalım. Yani sözün özü İnternet kullanıcıları artık sadece gençler değil. Kadın, erkek, yaşlı, genç, çocuk… Özellikle akıllı cep telefonlarının yaygınlaşmasıyla evden, işyerinden, restorandan, yoldan, tatilden, vb. internete girenlerin sayısı katlanarak artıyor.

TÜİK’in aynı araştırmasının sonuçlarına göre ise Türkiye’de internet kullanımının en büyük amacı sosyal medyaya erişim. İnternet kullanan bireylerin yüzde 80,9’u sosyal medya üzerinde profil oluşturuyor, mesaj gönderiyor, fotoğraf vb. içerik paylaşıyor, beğendiği markaları takip ediyor. We Are Social’ın yaptığı bir başka araştırmaya göre Türkiye’de aktif sosyal medya hesap sayısı 40 milyonu aşmış durumda ki bu sayı her geçen gün artıyor. Ve bu insanlar özellikle Facebook, Twitter, Youtube, Google+ , Tumblr, Instagram, Linkedin, vb. gibi sosyal paylaşım sitelerinde yer alıyor, “sosyalleşiyor”. Bu yüzden içinde bulunduğumuz dönemin sosyal medya çağı olduğunu da söyleyebiliriz.

İşte tüm dünyada ve Türkiye’de yaşanan bu gelişmeleri yakından takip eden birçok kurum, sosyal medyada yer alan potansiyeli görüyor ve harekete geçiyor. Vizyon sahibi kurumlar burayı sadece “boy gösterilmesi” gereken bir mecra olarak görmüyorlar. Kurumsal kimliklerinin saygınlığını sağlamak, bilinirliklerini artırmak, iyi hizmeti vurgulamak, önceden oluşmuş önyargı ve olumsuz izlenimleri düzeltmek, arama motoru sorgularında üst sıralarda yer almak amacıyla, yani tüm bunları toparlarsak kendilerine değer katmak için sosyal medyada yer alıyorlar.

Sosyal Medya paketimizle işte kurumların dertlerine deva oluyoruz. Markanın sosyal medyada başarılı olmasının yolu kuşkusuz öncesinde stratejik planlamanın iyi yapılmasından geçiyor. Eyomedia olarak öncelikle markayı, rakiplerini ve hedeflerini analiz ediyor ve buna uygun bir sosyal medya stratejini belirliyoruz. Daha sonraki aşamada markanın hedef kitlesine uygun sosyal medya kanallarını seçiyoruz. Markayı bu kanallarda konumlandırıyoruz.

Sonrasında ise sosyal medya marka iletişimini yönetiyor, güncellemeleri yapıyoruz, ihtiyaç varsa kampanyalar tasarlıyor ve uyguluyoruz, sosyal medya reklamlarını yönetiyoruz, kullanıcılar ile sürekli iletişim halinde olup, markayla aralarında köprü oluşturuyoruz ve tüm bu çalışmalarımızı düzenli olarak raporluyoruz, aylık değerlendirme toplantılarında ele alıyoruz.

Kısacası kurumunuzun sosyal medyada sesi soluğu oluyoruz.

Neler Yaptık?