SEO-PPC

Günümüzde birçok web sitesi için başta Google ve Yandex olmak üzere arama motorları en önemli trafik kaynağı. Başta e-ticaret siteleri olmak üzere bir ürün ya da hizmeti öne çıkaran web siteleri için ise arama motorlarında üst sıralarda çıkmak yaşamsal öneme sahip. Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer alan böylesi internet sitesine sahip olmak, belki de her gün önünden binlerce kişinin geçtiği gösterişli bir caddeye dükkan açmakla eş değer diyebiliriz.

Nitekim her gün Google’da kullanıcılar milyonlarca arama yapıyor ve gelen sayfadaki sonuçlara tıklıyor. Kullanıcılar çoğunlukla ilk sayfadaki sitelere giriş yapıyor. Aradığını bulmak için diğer sayfalara gidenler ise çok küçük bir azınlığı oluşturuyor. Bu nedenle web siteleri, sayfalarının aramalarda daha üst sıralarda yer alabilmesi için birçok yola başvuruyor. 

Yapılan araştırmalara göre kullanıcılardan gelen tıklamaların yaklaşık yüzde 60’ını arama sonuçlarının ilk üç sırasında, yüzde 90’ını ise ilk sayfada (ilk 10 sıra) yer alan web siteleri alıyor. Bu yüzden web siteleri, sayfalarının arama sonucu sayfalarında (SERP) ilk sıralarda yer almasını hedefliyor. İşte bunun için yapılan planlı ve sistemli çalışmalara, SEO çalışmaları diyoruz.

Eyomedia olarak SEO çalışmalarında engin bir deneyime sahibiz. Nitekim bu deneyimlerimizi yaptığımız görüşmelerde sizlerle paylaşıyoruz. Peki, SEO çalışmalarını nasıl yürütüyoruz?

Bütünsel SEO Stratejisi

Öncelikle çözüm ortağı olarak gördüğümüz sizlerin ihtiyaçları çerçevesinde bir SEO stratejisini belirliyoruz. Bu strateji tüm çalışmalarımızın temelini oluşturuyor. Bu çerçevede sizlerle birlikte öncelikle Google ve Yandex arama sonuçları sayfasında üst sıralarda yer almasını hedeflediğiniz anahtar kelimeleri belirliyoruz. Buradaki rekabet durumunu inceleyerek işbaşı yapıyoruz.

Buradaki rekabet durumuna göre söz konusu anahtar kelimelere özel içeriklerin üretilmesi, bazıları için özel karşılama sayfalarının (landing page) yapılması, siteye yönelik backlink çalışması (seeding), sosyal görünürlüğün artırılması, mobil ortama uyumluluğun sağlanması gibi faaliyetler SEO çalışmalarımızın bütününü oluşturuyor.

Ancak bu strateji çerçevesinde bizim site içi ve site dışı optimizasyonları yapmamız tek başına yeterli değil. Çünkü muhtemelen aynı anda benzer çalışmaları rakip web siteler de yapıyor, boş durmuyor. Bu yüzden aynı zamanda rakip siteleri analiz ediyoruz, onların güçlü ve zayıf olduğu yönleri açığa çıkararak SEO stratejimizi şekillendiriyoruz.

Ortaya koyduğumuz bütünsel SEO stratejimizin ise birden fazla parçası bulunuyor. Öncelikle yeni web sitesinin SEO açısından teknik uyarlamalarının yapılması ilk adım oluyor. Google nezdinde sitenizin güvenilirliğini gösteren backlink sayısının artırılması (seeding), siteye güç katacak özgün içerik üretimi, hedeflediğimiz anahtar kelimeleri üst sıraya taşıyacak landing page’lerin tasarımı, sosyal medya görünümünün artırılması, mobil ortama uyumluluğun sağlanması bu stratejinin diğer parçaları oluyor.


Bir an bile durmamak

Nasıl ki siz arama sitelerinde üst sıralarda yer almak için çaba gösteriyorsanız, rakipleriniz de aynı çabayı gösteriyor. Bu yüzden SEO çalışmalarının uzun soluklu olduğunu ve sürekli olarak bir çaba göstermek gerektiğini unutmayın. Eyomedia olarak biz tam da bunu yapıyoruz.

Neler Yaptık?