Blog

Backlink Nedir?

Backlink Nedir?

Backlink, temelde geri link anlamına gelmektedir. Yani başka sitelerce, linkinizin paylaşılmış olma durumudur. 

Normal hayatımız da ise bir hizmet alacağımız zaman başkaları tarafından önerilen kişi, kurum ve kuruşları dikkate alırız. Bu bilgileri aldıktan sonra hizmet alacağımız yeri seçeriz. Bu konu ile ilgili bu öneriler bizim rotamız olabilir. Google tarafında ise durum farksız değildir. Eğer ki linkleriniz Google'ın sevdiği siteler tarafından paylaşılmışsa Google bunları öneri olarak kabul etmektedir. Sitemize gerekli puanı vermektedir.

Backlinkler Google botlarının web sitemizin ziyaretinde büyük rol oynar. Ne kadar çok backlink varsa, botlar o kadar çok ziyaret eder sitemizi. Backlinkler aynı zaman da Google Trustrank değerlerin de etkili olmaktadır. Trustrank Google tarafından web sitenize verilen değeri göstermektedir. Trustrank sistemi web sitenizi puanlarken tam puan olarak 10'u baz almaktadır. 

Backlink Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  1. Google'ın blockladığı sitelerden backlink almanın size  hiç bir faydası olmayacaktır.
  2. Toplistelerden alınan backlinklerin size bir faydası olmayacaktır. O yüzden anahtar kelime olarak sizden üst seviyelerde olan özgün ve kaliteli içerikli sitelerden almak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.
  3. Backlink alırken uzun süreli olmasına dikkat etmelisiniz. Kısa süreli backlinklerden kaçınmalısınız.
  4. Backlink aldığınız sayfalar hep aynı sayfalar olmamalıdır. Birden fazla anahtar kelime aynı sayfaya gidiyorsa bundan kaçınınız. 
  5. Belirli bir ücret karşılığı backlink hizmetlerinden faydalanmayınız. Bunların size uzun sürede bir faydası olmayacaktır. Google bu siteler için özel algoritmalar geliştirmeye devam etmektedir. Bu tarz işlemlerden uzak durmanızı tavsiye ediyor. Bunun yerine özgün ve kaliteli içeriklerle devam etmeniz size daha faydalı olacaktır.

Her şeyin doğal olması faydalıdır. O yüzden doğal yollardan bu işlemleri gerçekleştirmelisiniz. Sizin ile alakası olmayan web sitelerinden backlink almak doğru bir adım değildir. Bu sebeple backlink alırken bu konulara çok dikkat etmelisiniz.  

Backlink alımınız sitenizin ziyaretçi sayısı ile orantılı olmalıdır. Aksi takdirde popülaritesi henüz olgunlaşmayan bir web sitesinin çok sayıda backlink alması güvenirlik konusun da sizi ileriye taşımayacaktır. 

Bu yukarıda sizler için hazırladığımız durumlara uyduğunuz takdirde Google tarafında sitenizin üst sıralara çıkmaması için hiç bir sebep yoktur. 

Share

Kategoriler