Blog

Google'ın "FRED" Güncellemesi

Google'ın "FRED" Güncellemesi

Google 8 Mart 2017 yılında "Fred" adında bir güncelleme paylaştı. Bu güncelleme ile ilgili resmi bir doğrulama henüz gerçekleşmemiştir. 

Google Fred Nedir?

Google Fred, illegal para kazanmaya bağlı black-hat taktiklerini hedefleyen bir algoritma güncellemesidir.

Hedefteki sitelere bakıldığı zaman ise; her ne kadar belirli bir konu üzerine yazılmış makaleler gibi görünsede makale boyunca reklam ve bağlantılar sergilenmektedir. Tüm bu web siteleri organik aramalarda %50 ile %90 arasında trafik düşüşü yaşadı. 

Bu web sitelerinde içerik reklamların etrafına sarılı bir şekilde yansıtılmaktadır.  Bu sebepten ötürü reklamlardan içeriği ayırt etmek son kullanıcı tarafından bir güçtür. Bu yöntemlerin olmadığı bir web sitesinde ise reklam çok az veyahut yok. Satış modeli ve kampanyalarla gelir modeli belirlenmiş durumda. Bu durumdan etkilenen web sitelerine baktığınız zaman hepsin de aynı durumu görebilirsiniz. Hepsi benzer şekilde aynı yolu izlemiş olarak görülmektedirler.

Fred ile Etkilenen Web Sitelerindeki Ortak Durumlar Nelerdir?

 1. Çok sayıda reklam bulunması.
 2. Google'da üst sıralara çıkmak için her konuda içeriklerin var olması. Özellikle blog sitelerinde.
 3. İçeriklere baktığımız zamn reklamlarla sarılı bir design. Kalitesi, sektörün kendi özgün içeriklerinin kalitesine göre çok altında.
 4. Aldatıcı reklamlar. Örnek: Bir makalenin detayına git linkinin çok yakınında kullanıcının yanlışıkla tıklayabileceği şeklinde kurgulanmış bağlantılar.
 5. Zayıf içerik.
 6. UX engelleri.
 7. Mobil görünümde birçok problemin olması.
 8. İllegal para kazanma yöntemleri.

Fred Güncellemesinden Etkilendiğimizi Nasıl Anlarız?

Web siteniz Mart ayından sonra sıralamasında düşüş gördüyseniz. Ve yukarıda sıraladığımız durumlardan biri web sitenize uyuyorsa. Yüksek ihtimal bu güncelleme sizi de vurdu!

Web Site Sıralamamızı Nasıl Düzeltebiliriz?

Google Fred algoritması, black-hat taktikleri uygulayan web siteleri için çıkan bir güncelleme. Aşağıda bu durumdan kurtulmak için gerekli bazı içerikleri sizler için maddeleliyoruz.

 1. Sitenizdeki reklamları ölçeklendirmelisiniz.
 2. Google Arama Kalite Puanlayıcı Rehberlerini gözden geçirin ve bunları mümkün olduğunda yakından takip etmeniz yararlı olacaktır.
 3. Sitenizdeki reklam yerleşimlerini gözden geçirin. Kötü bir kullanım sergiliyorlar mı?
 4. Sitenizin kullanıcı deneyimini gözden geçirmeniz faydalı olacaktır.
 5. İçeriğinizin belirli bir amaca hizmet ettiğinden emin olun. Bu doğrulamayı meta veriler ve etiketler şeklinde özetleyin.

Sitenize göz atmanız gerekiyor. Kullanıcı dostu mudur? Her sayfada reklamlarla karşı karşıyamısınız? Kullanıcılarınızı düşün. Siz de başka bir sayfada gezerken rahatsız olduğunuz durumları kendi web sitenizden hemen çıkarmalısınız.

 

 

Share

Kategoriler