Blog

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal medya pazarlaması sosyal medya siteleri aracılığıyla trafik kazanma süreci anlamına gelir.

Sosyal medya, farklı sosyal eylemler sağlayabilen siteler için verilmiş bir isimdir. Örnek olarak Twitter, insanların kısa mesajlar ve güncellemeler paylaşmasına dayalı tasarlanmış sosyal bir web sitesidir. Farklı olarak Facebook ise, insanların fotoğraflarını, güncellemelerini, etkinliklerini paylaşmasını sağlayan tam kapsamlı bir sosyal web sitesidir.

 

Arama Sonuçları ve Sosyal Medya Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?

Neden bir arama motoru sosyal medyayı önemsiyor? Bu ikisi birbirleriyle çok alakalı.

Sosyal medya çoğu zaman yeni bir güncelleme ve yeni bir haber içeriğinin keşfedilmesini sağlar. Sosyal medya, SEO çalışmalarına destek veren bağlantılardır. Bir çok insan içerik aramalarını sosyal medya siteleri üzerinde gerçekleştirmektedir. Sosyal bağlantılar arama motoru sonuçlarının alakasını da etkileyebiliyor.

 

Sosyal Medya Pazarlama İpuçları

İçerik Planlaması

Her zaman tartışılan bir konudur. Bir sosyal medya planlaması oluşturmak çok önemlidir. Hedef kitlenizin ilgilenecek olan konu başlıkları için anahtar kelime arayışının yapılması gerekir. Diğer işletmelerin bu pazarlama dünyasın da nasıl haraket ettiklerini araştırmak ve rekabet ortamında rakiplerin de aynı şekilde nasıl bir yol izlediklerini araştırmak gerekiyor.

Etkili Sosyal İçerik

İçerik, sosyal medya pazarlamasının en önemli konusudur.  Hedef kitlenizin ilgisini çekecek değerli bilgiler sunduğunuzdan emin olmanız gerekiyor. Görsel materyallerle içeriklerinizi güçlendirebilirisiniz.

Marka Imajı

Sosyal medya, marka imajınızı çeşitli platformlarda yansıtılmasını sağlar. Her platformun kendini ögzü bir standardı vardır. Bu standartlar ne kadar farklı olursa olsun, işletmenizin kimliği hep tutarlı olmalıdır.

İçerik Tanıtma

Sosyal medya, içeriklerinizi okuyucularınızla paylaşmak için mükemmel bir kanaldır. Sosyal medya kanallarında takipçileriniz arttıkça paylaşımlarınız hedef kitlenize hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlar. Hedef kitleniz yeni haberlere hızlı bir şekilde ulaşacaktır.

Dış Kaynaklar Paylaşma

Sosyal medya kullanmak takipçiler kazanmak için iyi bir tercihdir. Eğerki hedef kitlenizin ilgisini çekecek bir dış bağlantı varsa bunu paylaşmaktan çekinmeyin. Bu sitenizin güvenirliğini arttırır.

Rakiplerin Takibi

Rakipleri takip etmek önemlidir. Medya planlamasın da size değerli bilgiler sağlayabilirler. Ancak bu tekniklerin daha iyisini yapmaya çalışın.

Raporlama

Sosyal medya başarılarınızı direk olarak ölçemeyebilirsiniz. Yaptığınız tüm çabaların sonuçlarını Google Analiytics yardımı ile ölçebilirsiniz. Bu yolda size her daim yardımcı olacaktır.

 

Sosyal Medya Platformları

Facebook

Google+

Pinterest

Twitter

LinkedIn

Youtube

FourSquare

Reddit

 

 

Share

Kategoriler